POZNAJ ŚWIAT MUZYKI... nowa seria poświęcona muzycznej odsłonie kultur i narodów świata. Międzynarodowy charakter projektu jest doskonałym nośnikiem emocji oraz wiedzy o innych kulturach. Zachęcamy do muzycznej podróży dookoła świata!
Tracklista:
1. A lala Yalai
2. Qom Tara
3. Üskudar’a gider iken
4. Ya laure
5. Nassi Nasse
6. Hija mia mi
7. Baba Salah
8. La rosa enflorence
9. Dawina Bardake
POSŁUCHAJ --->
https://muzykacyfrowa.pl/collection/poznaj-swiat-muzyki-moroccoJAWA Ensemble (Abdou Oardi, Lucyan, Adam Rozenman) to zespół, który narodził się spontanicznie w lipcu 2015. Jego zaczątkiem był duet instrumentalisty i wokalisty z Maroka o nazwisku Abdou (Abdelhak) Ouardi i Lucyana (Lucjana Wesołowskiego, muzyka z Łodzi), który wystąpił we Włoszech, Szwajcarii i Polsce. Do koncertu, który ów duet zaprezentował pod koniec lipca 2015 w Warszawie, dołączył Adam Rozenman, grający na wielu instrumentach perkusyjnych, w tym arabskich, tureckich, irańskich itd. Zespół ma na koncie występy w Maroku i Polsce. Abdou gra w nim na lutni arabskiej „oud” i cytrze arabskiej „quanun”, Lucyan zaś na sitarze i bansuri (instrumenty indyjskie).
Płyta prezentuje muzykę marokańską i basenu Morza Śródziemnego. Cały materiał muzyczny to utwory wokalne, często z długimi wstępami instrumentalnymi i improwizacjami. Abdou śpiewa w różnych językach, m.in. w dialekcie marokańskim języka arabskiego (derija, czyt. deriża), w ladino (język Żydów wygnanych z Hiszpanii), w językach berberyjskich i po turecku. Wzbogacają repertuar elementy instrumentalne, nawiązujące do tradycji indyjskiej, wprowadzane przez Lucyana, który inspiruje się tą tradycją od wielu lat.
Urodzony 07.12.1970 roku w Casablance
Abdelhak (Abdou) Ouardi rozpoczął studia muzyczne w Konserwatorium Ben M'sik w wieku 10 lat. Następnie kontynuował studia w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w mieście Rabat, gdzie uzyskał pierwszą nagrodę w klasie arabskiej lutni "oud". W 1991 Abdou Ouardi rozpoczął karierę jako nauczyciel oudu w Casablance. W 1992 roku przeniósł się do Safi, gdzie uczy gry na oudzie w konserwatorium od roku 2000. Uczył także w konserwatorium w mieście Essaouira. Prowadzi chór przy koncerwatorium w Safi, jest szefem marokańskiej komisji do spraw dziedzictwa muzycznego. W 2003 Abdelhak Ouardi zainicjował wiosenny festiwal muzyczny w Safi. Komponuje piosenki i utwory instrumentalne. Współtworzy belgijsko- marokański zespół "Flamart". Napisał po francusku podręcznik gry na oudzie, opublikowany przez francuskiego wydawcę JJ Rebillar.
Lucyan (Lucjan Wesołowski) urodził się 24.03.1954. Gra na wielu instrumentach strunowych, perkusyjnych i fletach. Nagrał ponad 20 CD i kaset ze swoimi utworami, które zostały wydane ponad 40 razy w 4 krajach (Polska, Włochy, Węgry i USA). W roku 2008 wydano w USA 6 DVD (z kursami jogi), których podkład muzyczny został skompletowany z jego nagrań, a jego muzyka była ilustracją muzyczną do filmów, spektakli teatralnych i programów TV. Lucyan występuje od ponad 40 lat, zaprezentował ponad 1.000 koncertów w Polsce, we Włoszech, w Szwajcarii, Irlandii, Finlandii, na Węgrzech, w Czechach, Maroku, Hiszpanii, Portugalii, Austrii i Niemczech. W roku 2007 TV POLONIA nagrała i wyemitowała wielokrotnie półgodzinny film poświęcony jego osobie (cykl „W stronę świata”). Jest także kompozytorem piosenek i piosenkarzem-balladzistą (I nagroda na festiwalu "Śpiewajmy Poezję" - Olsztyn 1984). Napisał książkę zatytułowaną "Moje ABC duchowości".
Adam Rozenman urodził się 01.03.1957. Gra na instrumentach perkusyjnych afrokubańskich, brazylijskich i bliskowschodnich. Uczył się gry w Izraelu, Brazylii, Burkina Faso i na Kubie, tam też zdobył pierwsze doświadczenia w dziedzinie występów na scenie. W Polsce grał z wieloma zespołami i muzykami, między innymi z zespołami "Cukunt" i "Alamut", z Magdą Piskorczyk, Krzysztofem Ścierańskim i Dimą Gorelikiem. Obecnie współtworzy etno-jazzowy zespół "Stilo", latynoski "Martin Simon Trio“, projekt „Tańce Snu”, zespół muzyki marokańskiej "JAWA Ensemble", a także big band "3275 kg Orchestra".